تبلیغات
ژنتیک - اگر مغز خود را دوست دارید غصه نخورید

پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه ییل کشور آمریکا می گویند نتایج یک مطالعه جدید تایید کننده این موضوع است که حجم مغزی افراد مبتلا به افسردگی حاد و استرس مزمن پس از مدتی کاهش پیدا می کند و این وضعیت موجب بروز ناتوانی های ذهنی و احساسی می شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، گروهی از متخصصان مغز و اعصاب در دانشگاه ییل در این مطالعه علت این ارتباط را شناسایی کرده اند. این متخصصان دریافته اند در شرایطی که فرد به افسردگی مبتلا می شود یک کلید منفرد ژنتیکی باعث از بین رفت ارتباطات مغزی می شود.

این متخصصان دریافته اند که یک کلید ژنتیکی منفرد عامل ارتباط بین افسرگی و کاهش حجم مغز در حیوانات آزمایشگاهی است.

افسردگی حاد و استرس مزمن باعث آب رفتن مغز و کوچک شدن حجم این عضو حیاتی می شود. این محققین اعلام کردند که کوچک شدن مغز عامل بروز اختلالات احساسی و ناتوانی های ذهنی و ادراکی است.

دکتر رونالد دومان و دستیاران وی در عرصه روانپزشکی، نوروبیولوژی و فارماکولوژی در این آزمایش به بررسی تاثیر استرس روی فقدان سیناپس های مغزی در انسان پرداختند.

آنها متوجه شدند مدارهای عصبی که به طور طبیعی در فرآیندهای احساسی و ادراکی نقش دارند در اثر فعال شدن «فاکتور رونوشت»، دچار اختلال می شوند و ظاهرا افسردگی حاد و اضطراب مزمن عامل فعال سازی این فاکتور هستند.

آزمایشات نشان می دهد این کلید ژنتیکی موسوم به «فاکتور نسخه ای» یا «فاکتور رونوشت» در واقع بیان چندین ژن را که وجودشان برای شکل گیری ارتباطات سیناپسی بین نورونها (سلولهای مغزی) ضروری است را سرکوب می کند که حاصل این فرآیند کاهش حجم مغز در منطقه Prefrontal قشر مخ است.[ جمعه 22 دی 1391 ] [ 12:40 ] [ مهسا حیدری فروزان ]

[ یادگاری() ]


دیگر امکانات