تبلیغات
ژنتیک - ویروس کشنده و خطرناگ MERS در بدن خفاش ها نیز وجود دارد و به طور صددرصد از لحاظ ژنتیکی مطابق با ویروس مشاهده شده در بدن انسان است

طی یک کار تحقیقاتی مشترک، محققان دانشگاه کلمبیا، هلند و وزارت بهداشت عربستان سعودی با استفاده از خفاش، به روشی جدید برای سرکوب یک ویروس خطرناک و کشنده سیستم تنفسی دست یافتند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، سال گذشته ۵۰ نفر در عربستان سعودی بر اثر یک ویروس ناشناخته جان خود را از دست دادند. این ویروس کشنده سیستم تنفسی فرد را مختل می کند و منجر به مرگ می شود.

این ویروس توسط یک پزشک مصری شناخته شده و MERS ( مخفف Middle East respiratory syndrome coronavirus ) نام دارد و برای نخستین بار در یک مرد قطری دیده شده است.

برخی از علایم این ویروس خطرناک، تب، سرفه، تهوع و تنگی نفس است. به دلیل ناشناخته بودن این ویروس، علت مرگ بسیاری از مبتلایان، فقط بیماری تنفسی گزارش شده است.

تا به حال هیچ روشی برای درمان این بیماری ارایه نشده بود ولی محققان به تازگی دریافتند که چنین ویروسی در بدن خفاش نیز وجود دارد که به طور صددرصد از لحاظ ژنتیکی مطابق با ویروس مشاهده شده در انسان است و امید تازه ای برای درمان و ساخت واکسن این بیماری مهلک محسوب می شود.

در ادامه این تحقیقات آمده است که خفاش ناقل بسیاری از بیماری ها از جمله سارس و هاری به انسان است.

این ویروس ها از طریق محیط ، لمس کردن و وارد شدن خون حیوان به بدن انسان از طریق نیش زدن و یا گزیدن منتقل می شود.

همچنین این ویروس در بدن شتر نیز وجود دارد ولی از لحاظ ژنتیکی مطابق ویروس مشاهده شده در انسان نیست.

در ادامه تحقیقات مشخص شده است که این ویروس در گاو، گوسفند و بز نیز وجود دارد.

آمار مبتلایان به این ویروس در اوایل امسال درعربستان سعودی حدود ۸۲ نفر گزارش شده است و این آمار در فرانسه، ایتالیا، و قطر به ترتیب ۲، ۳، ۲ نفر است.

تابه حال هیچ آماری مبنی بر ابتلا به این ویروس در ایران و آمریکا گزارش نشده است.[ چهارشنبه 6 شهریور 1392 ] [ 18:26 ] [ مهسا حیدری فروزان ]

[ یادگاری() ]


دیگر امکانات