تبلیغات
ژنتیک - پمپه چیست؟

فرزند، عزیز ترین موجود برای هر پدر و مادری است. آنها حاضرند هر مشکلی برای خودشان پیش بیاید، اما برای فرزندشان نه. حال اگر فرزندتان در دوران نوزادی دچار تغییراتی شود که از ماهیتش بی خبر باشید و ندانید باید چه کار کنید، حس ناتوانی بیشتر آزار دهنده است، بخصوص اگر نگران درمان بموقع و موثر باشید و این که نکند این ضایعه که ابتدا اندک است، گسترش یابد و فرزندتان به دلیل این مشکل در بزرگسالی غمگین و سرخورده شود.

سال هاست جنسیت کودک اهمیتی برای پدر و مادر ها ندارد اما باید به یک نکته مهم دیگر توجه بیشتری داشته باشند و آن امکان بروز بیماری های نادر مادرزادی یا ژنتیکی است. یکی از این بیماری های نادر پمپه است.

مشکلات افراد مبتلا به پمپه

بیماران مبتلا به پمپه نمی توانند براحتی نفس بکشند، راه بروند یا از پله ها بالا روند، اما اینها تنها گوشه ای از مشکلاتی است که این افراد دارند. بندرت می توان درد و رنجی را درک کرد که یک کودک مبتلا می کشد؛ دردی که تمامی ندارد. خیلی سخت است که تمام دوران کودکی ات را در حسرت و رنج و درد سپری کنی. بچه هایی که عمری با درد و رنج خو گرفته اند. البته اینها در مقابل زخمی که بر دل می گذارد، هیچ است. دیدن گوشه ای از صحنه های زندگی سخت و پر مشقت این کودکان، انسان را در این اندیشه فرو می برد که چگونه با این جسم رنجور و نحیف، چنین درد بزرگی را به دوش می کشند؟

بیماری پمپه چیست؟

بیماری پمپه، دارای یک ساختار شماتیک گلیکوژن است که مواد کربوهیدراتی را به قند تبدیل می کند. گلیکوژن نیز یک مولکول کوچک است که در سلول ها انباشته و در کبد و ماهیچه ها تجمع می کند.

این ماده در عضله یا کبد انرژی تولید می کند ولی اگر این مولکول تجزیه نشود و در بدن بماند می تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد؛ چنانچه این بیماری در کودکان ایجاد ضعف می کند و هنگام راه رفتن برای اولین بار خود را نشان می دهد. این بیماری پیش رونده است و بیماران را زمینگیر می کند.

گلیکوژن در کبد به عنوان تنظیم کننده قند خون و در عضله به صورت تسهیل کننده فعالیت های بی هوازی عمل می کند، اما در بدن این بیماران، به دلیل عدم تغییر گلیکوژن و پیمودن راه های طبیعی و معمولی، ساختار بدن به گونه ای دیگر عمل می کند، به نحوی که به طور عمده کبد را درگیر می کند و اثر مستقیم بر قند خون بیمار می گذارد.

این بیماری در ماهیچه ها و همچنین توانایی انجام کارهای بی هوازی فرد بیمار اثر می گذارد. علاوه بر آن، کبد و ماهیچه را با هم درگیر می کند و به طور مستقیم بر قند خون و سوخت و ساز ماهیچه اثر می گذارد و بافت های مختلف را از بین می برد. اندازه گیری آنزیم در بافت هایی مانند کبد و ماهیچه می تواند متخصص را به تشخیص قطعی برساند. اگر تشخیص بیماری ثابت نشده باشد، چالش متابولیک و تست ورزش ممکن است مفید باشد.

مهم ترین نکته این است که این بیماری باید زود تشخیص داده شود. در غیر این صورت، مشکلات قلبی در نوزادان و ضعف عضلانی در بزرگسالان، بیماران را دچار مشکلات شدیدی می کند. یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که این بیماران دارند، این است که بیشتر پزشکان به علائم این بیماری آشنایی ندارند و علائم این بیماری به بیماری های دیگر انتساب داده می شود.

تظاهرات اولیه این بیماری غیراختصاصی است که پزشکان و والدین اطلاعات کمی درباره آن دارند و چون بموقع تشخیص داده نمی شود، درمان بموقع هم برای این بیماران شروع نمی شود. با توجه بشدت علائم، این بیماری طبقه بندی می شود. بیماری پمپه دو نوع شیوع دارد؛ نوع کلاسیک و نوعی که تنها مخصوص شیرخواران است. از نشانه های بیماری پمپه این است که از داخل رحم تا دو ماه اول پس از تولد قابل شناسایی است، اما در نوع دیررس بیماری پمپه، افراد دچار نارسایی تنفسی می شوند

و از بیست وپنج سالگی به بعد علائم آن بروز می کند.

اگر یک نوزاد شیرخوار، علائم غیراختصاصی بیماری قلبی یا نارسایی های تنفسی را نشان دهد، بخصوص موقعی که گریه می کند، دچار نفس تنگی و کبودی لب ها شود یا موقع شیر خوردن زیاد عرق کند و بحران تنفسی هنگام شیر خوردن داشته باشد، والدین باید او را پیش پزشک متخصص ببرند.

عوارض بیماری پمپه

بیماری در دوران شیرخوارگی و بزرگسالی به صورت بزرگ شدن کبد، طحال و قلب و ضعف عضلات دست و پا و عضلات تنفسی بروز پیدا می کند، اما در افرادی که در بزرگسالی به این بیماری مبتلا می شوند، علائم تنها به عضلات بدن محدود می شود و قسمت های دیگر بدن را درگیر نمی کند.

البته این بیماری بیشتر روی دو گروه از عضلات تاثیر می گذارد؛ عضلات دست و پا و عضلات تنفسی.

چگونه می توان به وجود این بیماری در نوزاد پی برد؟

در بعضی خانواده ها ژن این بیماری وجود دارد و پدر و مادر باید حتما پیش از بارداری، مشاوره ژنتیک شوند. همچنین این خانواده ها باید بدانند هرگز بدون آزمایش های ژنتیک باردار نشوند. وقتی ژن معیوب در بدن نوزادی رشد کند، راه حلی وجود ندارد که بیماری عقبگرد کند و ژن معیوب را از میان بردارد و با دارو ها تنها می توان عمر بیماران را بیشتر کرد؛ البته کیفیت زندگی کودکان را بهتر می کند.

والدین و پزشکان باید بیشتر روی پیشگیری بیماری پمپه تمرکز کنند. این کار، شناسایی نوزادانی را که دارای مشکل ژنتیکی اند، آسان تر می کند و به خانواده ها کمک زیادی می کند تا از تولد کودکان بیمار جلوگیری کنند.

آیا این بیماری تنها در افرادی است که ازدواج فامیلی دارند یا در خانواده های دیگر هم مشاهده می شود؟

این بیماری بیشتر به ازدواج فامیلی مربوط است، اما بدون ازدواج فامیلی هم امکان بروز این بیماری وجود دارد؛ یعنی اگر پدر و مادر ناقل باشند، ولی فامیل هم نباشند، ممکن است بچه هایشان مبتلا شوند.

شدید ترین فرم بیماری پمپه در نوزادان

بیماری پمپه براساس سن بروز بیماری، اندام درگیر و شدت پیشرفت بیماری طبقه بندی می شود که البته شدید ترین فرم بیماری در دوران نوزادی دیده می شود. از علائم این افراد مشکل در غذا خوردن، عفونت های تنفسی و مشکلات حرکتی است. حالت خفیف این بیماری در بیماران با فرم «دیرهنگام» دیده می شود که علائم آن در هر سنی بسته به میزان پیشرفت، باعث اختلال در عملکرد ماهیچه های اسکلتی می شود. سن مرگ و میر بیماران به میزان پیشرفت بیماری و درگیری ماهیچه های تنفسی بستگی دارد و ممکن است از اوایل دوران کودکی تا اواخر بزرگسالی متغیر باشد.

احتمال ابتلا به پمپه برای هر فرزند ۲۵ درصد است؛ برای مثال اگر خانواده ای چهار فرزند داشته باشد، یکی از بچه ها به صورت اتفاقی دچار بیماری پمپه می شود.

اگر دارو به بیمار نرسد، بیمار چه آسیبی می بیند؟

اگرچه با دارو، علائم و عوارض بیماری به طور کامل از بین نمی رود، ولی اگر دارو را منظم مصرف کنند، سیر بهبود بیشتر می شود. بدتر شدن وضع جسمی، در نوزادان مبتلا بیشتر و شدیدتر است، ولی در بزرگسالان این گونه نیست؛ یعنی در بزرگسالان اگر دارو به آنها نرسد، دچار ضعف و بی حالی می شوند، اما اگر نوزادان درمان نشوند، به دلیل نارسایی قلبی و تنفسی در عرض چند ماه از بین می روند.

یک توصیه به افرادی که ازدواج فامیلی کرده اند

به تمام زوج های جوانی که ازدواج فامیلی کرده اند، پیشنهاد می شود حتما پیش از بارداری مشاوره انجام دهند یا حتی بهتر است قبل از هر ازدواج فامیلی برای گرفتن مشاوره ازدواج اقدام کنند. پیش از بچه دار شدن، با یک مشاوره ساده می توان از بروز مشکلات ژنتیک برای نوزاد پیشگیری کرد.

راه درمان بیماری پمپه

آنزیم درمانی، بهترین راه درمان این بیماران است، ولی چون قیمت آنزیم ها بالاست و بسختی وارد ایران می شود باید صد درصد از وجود این بیماری مطمئن شد و بعد اقدام به درمان کرد. ناراحت کننده ترین مورد این است که ورود آنزیم ها برای بیماران با مشکل همراه است.

در بدن بیماران پمپه با این که آنزیم درمانی انجام می شود، عفونت طبیعی است ولی باید با استفاده از تزریق واکسن از عفونت هایی که ممکن است در بدن بیمار ایجاد شود، جلوگیری کرد.

تشخیص بیماری براساس اندازه گیری میزان فعالیت اسید آلفا ـ گلوکوزیداز است.

استفاده از سلول های بنیادی برای بیماران می تواند یکی از راه های درمانی باشد.

مهم ترین نکته ای که باید درباره این بیماری به آن توجه شود، این است که بیماران نباید بیهوش شوند و همچنین نباید از قرص های قلب استفاده کنند.

افراد مبتلا به پمپه از داروهایی استفاده می کنند که معمولا درد آنها را کاهش می دهد و از پیشرفت بیماری جلوگیری می کند؛ بنابراین خانواده آنها نباید توقع داشته باشند کودکشان کاملا بهبود پیدا کند.

خانواده این بیماران نباید تصور کنند با انجام کارهای درمانی، بچه شان مانند فرزندان دیگر شود.[ دوشنبه 6 مرداد 1393 ] [ 03:00 ] [ مهسا حیدری فروزان ]

[ یادگاری() ]


دیگر امکانات